Zde může být vaše reklama.

Univerzita rekonstruuje Bývalá kolej se promění v centrum výzkumu

Bývalá kolej se promění v centrum výzkumu

16. 04. 2019 - 10:30

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci vybuduje v Kateřinské ulici své centrum vědy a výzkumu. Budově někdejší vysokoškolské koleje Marie Kudeříkové, která projde rekonstrukcí podle návrhu olomouckého studia Ječmen, se zároveň vrátí i kousek její historické podoby.

Přestavbou vznikne moderní zázemí pro vědecké týmy Institutu sociálního zdraví (OUSHI) či Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty, pro pracovníky, kteří se podílejí na mezinárodní studii HBSC, nebo pro studenty doktorského studia.

Naše fakulta vědecky roste. Za poslední čtyři roky se vědecký výkon zhruba zdvojnásobil. Centrum pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty má za sebou vědecky obdivuhodnou historii a zasluhuje si důstojné prostory. Vedle teologické oblasti se nám rozběhla i oblast neteologická. OUSHI aktuálně řeší čtyři projekty s podporou TA ČR, tři s podporou GA ČR a dva v rámci OP VVV v celkovém objemu cca 100 mil Kč. Další projekty připravujeme. Za rok 2016 jsme měli devět excelentních výstupů, čtyři z nich v prvním decilu,“ vypočítal děkan fakulty Peter Tavel.

„Potřebujeme ale prostor, kde by mohli být všichni naši doktorandi a vědečtí pracovníci pohromadě. Nyní jsou rozesetí po různých místech, mimo jiné v pronajatých prostorách na třídě 1. máje, které budeme moci po kolaudaci budovy v Kateřinské ulici uvolnit. Myslím, že to bude opravdu dobrá investice,“ dodal.

Centrum v Kateřinské ulici po rekonstrukci nabídne učebny, pracovny, poradensko-terapeutické prostory nebo laboratoř pro měření biomarkerů v souvislosti se sociálními vědami. „Podařilo se nám vytvořit metodiku na měření hladiny oxytocinu. Jeho spojení se spiritualitou se v České republice nikdo v takovém rozsahu odborně nevěnuje. V laboratoři budeme měřit i další hormony, například kortizol, nebo kožní odpor či EKG. Na teologickou fakultu to může znít zvláštně, nicméně z měření získáme cenné informace pro náš výzkum sociálního zdraví,“ uvedl děkan.

Stavební práce se budou odehrávat především v interiéru objektu, dojde ale i na některé zásahy do vnější podoby. Týkat se budou zejména nárožní věže, do níž bude přesunut hlavní vchod do budovy a kde vznikne podkrovní kaple zasvěcená sv. Kateřině. „Kaple symbolicky korunuje celou budovu, a to v podobě obnovené nárožní helmice. Ta se ovšem neomezuje na historickou citaci, ale do harmonického celku rekonstruované stavby přináší velkorysý novotvar, který toto urbanisticky exponované místo vhodně dotváří,“ komentovali návrh malé svatyně Lukáš Blažek a Vojtěch Jemelka, autoři přestavby ze studia Ječmen.

Olomoucké architektonické studio je držitelem ceny Grand Prix architektů 2014 v kategorii novostavba za horský penzion Kraličák v Hynčicích pod Sušinou či ocenění Klubu za starou Prahu za stavbu vlastního ateliéru ve Chválkovicích. A mimo jiné stojí i za podobou obchodu a informačního centra Univerzity Palackého UPoint na Horním náměstí.

Budova s adresou Kateřinská 17 sloužila do roku 2013 pro ubytování studentů jako kolej Marie Kudeříkové, poté jako dočasné útočiště některých pracovišť filozofické fakulty. S rekonstrukcí na vědecké centrum CMTF se začne ještě v dubnu, hotovo by mělo být do konce letošního roku. Náklady na stavbu se předpokládají na čtyřicet milionů korun, prostředky fakulta získala díky dotačnímu rámci ISPROFIN (Informační systém programového financování) MŠMT ČR.

-age-

Další články