
Město chce dohlédnout na umístění výdejních boxů
Olomouc - Rostou jako houby po dešti a v celém městě je jich téměř 160. Často na místech, kde…
foto: Archiv HV
25. 07. 2025 - 08:54
Vedení města Olomouce se rozhodlo podniknout druhý pokus o schválení tzv. Metodiky uzavírání plánovacích smluv. Tyto zásady pro spolupráci města s investory mají řešit problém finančních dopadů, vyvolaných na rozpočet města novou výstavbou. Velké stavební záměry přinášejí budoucí náklady na provoz a údržbu nové veřejné infrastruktury: veřejných prostranství, komunikací, technické infrastruktury. V nově zastavěných územích vznikají také nové veřejné služby (např. školy, školky či MHD), provozované městem. Navrhovaná metodika předpokládá, že investoři budou přispívat do rozpočtu města podle stanoveného matematického klíče. Město si od těchto pravidel slibuje vytvoření transparentního prostředí, zajištění kvality výstavby a zároveň zjednodušení a urychlení procesu povolování staveb. „Chceme být pro investory a developery čitelní a transparentní a zároveň nastavit jasná a stejná pravidla pro všechny. Město bude díky nové metodice silným partnerem,“ říká primátor Miroslav Žbánek.
První pokus o prosazení těchto pravidel v minulém volebním období však narazil na neshody jak uvnitř politické reprezentace, tak s investory a soukromými firmami aktivními ve stavebnictví a developmentu v Olomouci. Podobná pravidla jsou diskutována v řadě měst po celé České republice. V některých městech, jako jsou např. Jihlava, Liberec, Brno a Pardubice, byla schválena, zatímco jinde narážejí na velký odpor. Naposledy např. například v Hradci Králové, kde proti návrhu vystoupil spolek Jsme votroci, ne otroci. Hlavním propagátorem příspěvku investorů do rozpočtů měst je advokátní kancelář Frank Bold, která městům poskytuje poradenství při zavádění těchto pravidel. Frank Bold v minulosti stála u vzniku projektu Rekonstrukce státu, její činnost někteří vnímají jako podporu zkvalitňování fungování demokratického systému, zatímco jiní ji považují za nebezpečnou lobbistickou skupinu prosazující progresivistickou a enviromentalistickou politickou agendu.
Podporovatelé systému argumentují, že pravidla přinesou transparentnost, zlepší kvalitu výstavby a zjednoduší proces povolování staveb. „Jako architekt dobře vím, jak důležité je mít ještě před začátkem samotné práce jasně nastavené podmínky. Usnadňujeme tím život investorům, které ve městě chceme a kteří jsou pro jeho rozvoj důležití“, komentuje návrh náměstek primátora Tomáš Pejpek. Samotní investoři však situaci vnímají většinou opačně. Kritici upozorňují na to, že jde o skrytou daň z výstavby, což je podle nich neústavní, neboť nové daně lze zavádět pouze zákonem. Neústavnost se obchází fikcí dobrovolnosti příspěvku, kdy investor může, ale nemusí příspěvek zaplatit. Otázkou zůstává, co se stane, pokud se rozhodne příspěvek neplatit. „V již tak byrokraticky zatíženém odvětví stavebnictví, kde se stavby extrémně prodražují, povede tento systém k dalším nákladům, které nakonec ponesou kupující a nájemci nemovitostí, což může vést jen k dalšímu zdražení již tak nedostupného bydlení“, kritizuje návrh Radim Kašpar, ředitel Okresní hospodářské komory.
Vedení města svolalo na 3. září seminář pro developery, na kterém chce novou metodiku prodiskutovat se zástupci soukromého sektoru.
Olomouc - Rostou jako houby po dešti a v celém městě je jich téměř 160. Často na místech, kde…
Olomouc - Nadávky, slovní výhrůžky, ale také fyzická agrese vůči vybavení i samotným zdravotníkům.…
Už šestnáct let jsou olomoucké ulice Foerstrova a Albertova ušetřeny průjezdu stovek kamionů denně,…
Olomouc – Ode dneška, neděle 1. června, čeká obyvatele Olomouce i návštěvníky města ne zrovna…
Olomouc - Dnes se teploty konečně vyšplhaly nad 25 stupňů a od neděle začíná v centru Olomouce…
Olomouc - Centrum Olomouce opět oživila zajímavá instalace. Ve čtvrtek 29. a v pátek 30. května…