Zde může být vaše reklama.

VELKÁ POCTA Město Olomouc je na zlaté minci národní banky

Město Olomouc je na zlaté minci národní banky

foto: ČNB

29. 05. 2024 - 16:19

Olomouc – Historická Olomouc se dostala do prestižního klubu deseti českých měst, která jsou zvěčněna na zlatých mincích České národní banky. Finanční dům vydal minci s motivy historického jádra Olomouce v nominální hodnotě 5000 korun jakou součást cyklu Městské památkové rezervace. Reálná cena sběratelské rarity je nyní cca 34,000 korun.

Cyklus Městské památkové rezervace postupně představuje vybraná města v České republice s architektonickým či kulturním významem. Mince inspirovaná moravskou Olomoucí vychází jako sedmá v pořadí. „Olomouc vyniká řadou cenných historických staveb v čele s morovým sloupem, který je na seznamu UNESCO. Budu rád, pokud naše zlatá mince pomůže do města přilákat další obdivovatele tohoto kulturního dědictví,“ říká guvernér České národní banky Aleš Michl.

Na zlaté minci jsou ztvárněny vybrané olomoucké stavby. Lícní stranu zdobí gotické klenby a fragment z radnice s orlojem. Na rubu je Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž, půdorys a klenební žebroví kostela sv. Mořice. Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Národní banka vydává 15 tisíc kusů mincí ze zlata o ryzosti 999,9. Z toho je 5 000 kusů v běžném a 10 000 kusů ve špičkovém provedení. Liší se od sebe povrchovou úpravou a provedením hrany. Cena první varianty je 33,887, druhé pak 33,287 korun. Vyrazila je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. 

Cyklus Městské památkové rezervace v letech 2021–2025 postupně představuje deset historických měst v České republice. Minci už vedle Olomouce mají Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž a Hradec Králové. Na podzim ČNB vydá zlatou minci s motivy města Moravská Třebová a v roce 2025 cyklus doplní Štramberk a Tábor. Seznam partnerů, u kterých můžete minci koupit, a další informace najdete na webu cnb.cz

 

Městská památková rezervace Olomouc se rozprostírá na ploše 87 hektarů a je nejrozsáhlejším historickým městským útvarem na Moravě. V minulosti byla hospodářským, správním, vzdělanostním a církevním centrem, těžícím mimo jiné ze své výhodné polohy v úrodném regionu Hané. Její architektonický charakter pomáhala formovat také historická vojensko-strategická funkce. Mezi zdejší památky patří Olomoucký hrad s kostelem sv. Václava, gotický kostel sv. Mořice, soubor barokních kašen a sloupů, secesní vila Primavesi nebo Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Další články