Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých staveb: Senimo

Historie olomouckých staveb: Senimo

foto: FB

05. 03. 2021 - 07:34

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 5.: Senimo

Historie Senima sahá až do devatenáctého století. Už v roce 1884 tehdejší zastupitelstvo Olomouce rozhodlo o výstavbě areálu jatek. Stavba však začala až v roce 1898. Návrh vytvořil berlínský architekt Georg Osthoff. Nejvýraznější budovou celého areálu se stala právě budova dnešního Senima, tehdy postavená jako dobytčí tržnice.

Jde o rozlehlou symetrickou stavbu obdélníkového půdorysu, která má zvýšenou střední část s obloukovou ocelovou střechou a s nižšími bočními přístavky. Podle historických zdrojů jde o příklad průmyslové architektury konce 19. století, která využívá kontrast jak nových technických částí, tak historizujících prvků. A stejně jako na spoustě dalších historických staveb, ani Senimo není výjimkou v případě moravské orlice, která je vyobrazená na znaku města v průčelí budovy.

Ve své době šlo o největší zastřešený prostor nejen v Olomouci, pro Olomoučany i samotné město šlo o velkou chloubu v rámci celého Rakouska-Uherska. Šlo totiž o stavbu elegantní, technicky kvalitní i rozlehlou. A podle tehdejších měřítek patřila k nejlepším architektonickým stavbám v celé říši.

V roce 1898 začala stavba sloužit jako aukční hala. V květnu roku 1900 byla tržnice otevřena a začalo se zde obchodovat. Tento úkol, kdy byla významným hráčem na poli obchodování s dobytkem, plnila i přes minimální úpravy, a to až do roku 1938. Během války prošla budova velkou a nákladnou rekonstrukcí, po válce pak začala sloužit jako tržnice s masnými produkty. 

 
Také Senima se dotklo komunistické znárodňování, stala se součástí masného průmyslu. A prakticky bez údržby a větších oprav vydržela až do osmdesátých let. V té době už šlo o velmi zdevastovanou budovu, kterou Olomoucký masokombinát opustil. Chvíli to vypadalo, že bude budova zbořena, to hlavně v roce 1985, kdy ji chtěli olomoučtí architekti nahradit panelovou výstavbou. K tomu ale nakonec naštěstí nedošlo. I přesto se z celého areálu jatek dochovaly pouze dvě budovy. Dnešní obchodní dům a vedlejší hotel.

Na lepší časy se také Senimu začalo blýskat v roce 1989. Hned rok po revoluci byl vyhlášen konkurz, který měl určitě další směřování a využití památky. Uspělo v něm Zemědělské družstvo Senice na Hané. A ze Senima se díky zásahu ze Senice stal první velký olomoucký supermarket.

Senimo se dočkalo rekonstrukce, zároveň nezaháleli ani státní úředníci, díky kterým se podařilo z budovy udělat kulturní památku. Rekonstrukce začala v roce 1991 a hotovo bylo už za 18 měsíců. Kolaudace proběhla 4. dubna 1993 a ze Senima se tak oficiálně stal supermarket.

Vzhledem k poloze budovy je jasné, že se jí dotkla povodeň v roce 1997, tedy krátce po rekonstrukci. Už 30 dnů po velké vodě se však díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců obchodního domu podařilo supermarket opět otevřít.

Další články