Lanýžové degustační menu

Poražení roku 2016. Žebříček TOP 10 pro čtenáře HV

Poražení roku 2016. Žebříček TOP 10 pro čtenáře HV

29. 12. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Rok neměl jen své vítěze, ale i své poražené. Někteří si pořážku zasloužili a koledovali si o ni už dlouhá léta, někteří naopak potřebují ke své porážce dodat - bohužel. Život jsou totiž i prohry, a historie se nebude ptát, jestli byly zasloužené. Top desítka se letos redakčním pohledem poskládala takhle.

10. místo – Milan Brázdil

Už už se viděl být senátorem. Při preferencích ANO to nemělo být nic těžkého, tím spíš, když nejvážnější soupeř vypadl už v prvním kole. Nakonec ale záchranáře porazil porodník a do Senátu putoval Lumír Kantor. Je ale třeba říci, že druhé kolo senátních voleb na Olomoucku bylo rytířskou bitvou dvou velmi kvalitních kandidátů, a vyhrát mohl jen jeden.  Milan Brázdil se tak zařadil mezi poražené roku, ovšem se štítem.

9. místo - Zuzana Bratterová

Manželka náměstka prostějovské primátorky Pavla Smetany se ucházela o přízeň voličů v krajských volbách z druhého místa kandidátky ČSSD, takže to vypadalo, že má jistý post náměstkyně hejtmana. O její minulosti jsme v Hanáckém Večerníku psali, nicméně slovy Zuzany Bratterové „se celá věc brzy vyřešila sama“. Bratterová se nestala ani členkou krajské rady, z větší části vinou vlastní politické neobratnosti.

8. místo - Kamil Janeček

Kauza úředníka prostějovské radnice Kamila Janečka, který skupoval strategické pozemky, aby je pak draze prodal městu, vyústila až v konec Janečka na radnici. Ambiciózní Janeček působí až do konce letošního roku jako vedoucí oddělení investičních záměrů, s vedením magistrátu se ale dohodl, že skončí. O miliony, které na machinacích utržil, ale zatím nepřichází.

7. místo – Kamil Přecechtěl

Dodnes nikdo nechápe, co a proč se v Prostějově stalo. Kouč, který dovedl během sezóny a půl Jestřáby na příčky, které už už opatrně slibovaly baráž o extraligu, byl nečekaně odvolán po porážce v Českých Budějovicích. Tým vzápětí herně upadl a nastal volný pád tabulkou. Fanoušci stáli při Přecechtělovi, hráči možná taky, oblíbený trenér z toho přesto nečekaně vyšel jako ten poražený.

6. místo – Potrefená husa

Vlastně se to dalo čekat. Jen, co Ivan Kyselý opustil na počátku roku vazební věznici, podal si restauraci, která umožnila umístění skrytých mikrofonů ve svých jídelních lístcích. Šéfům oblíbené restaurace se vymstilo, že obývali prostory právě v Kyselého baráku, a výpověď nájmu na sebe nenechala dlouho čekat. Od té doby není v Olomouci kam chodit na pořádný guláš.

5. místo - Mario Cartelli

A podruhé hokej, tentokrát ten olomoucký. Někdejší vynikající obránce zvládl postoupit s Olomoucí do extraligy a po ukončení kariéry se stal marketingovým manažerem HC Olomouc. Vedl si na nové pozici více než skvěle, získal si sympatie fanoušků, a dovedl s nimi komunikovat. Pojednou ale Mario nebyl, a co vlastně se v útrobách klubu stalo, nikdo doopravdy netuší. Něco se povídalo, část z toho asi bude pravda.  Fakt je ten, že druhý rok ve funkci vypadal stále sklesleji a ztrápeněji, a nakonec zmizel z Olomouce docela, s celou rodinou a včetně obou synů, kteří chodili do olomoucké přípravky. Do poražených ho řadíme neradi, ale bohužel to tak prostě je.

4. místo – obyvatelé Svatého Kopečka

V polovině roku se ozvali proti „rekonstrukci“ hřbitovní zdi, ale nebylo jim to nic platné. Kolem barokního hřbitova stávala historická cihlová zeď (kdo se chce přít o definici slova historická, dostane co proto), jenže místo její rekonstrukce se dočkali úplné zbourání a stavby „berlínské zdi“ z betonových monobloků. Není to ze strany města přitom věc příslušného pásma památkové ochrany a (ne)možnosti takovou obludu budovat, ale věc prosté kultury, citu, vkusu a konec konců i inteligence. Ani jednoho se odpovědným zjevně nedostává.

3. místo – Skupina Ortel

Extremistické (pardon vlastenecké) „hudební“  těleso mělo na jaře v Olomouci koncert, ke zděšení mnohých v prostorách Pavilonu A, který patří městu. Vznikla jakási petice, koncert sice nezrušila, ale debata o vhodnosti takové události vedla k tomu, že pořádající agentura veškerý zisk ze vstupného věnovala na dobročinnost, rozuměj na děti prchající před válkou. V tomto kontextu by bylo docela fajn, kdyby se takový koncert konal v Olomouc ob kvartál, protože dobročinnosti není nikdy dost.

2. místo - Martin Tesařík

Jeho bratr má už nějakou dobu problémy s policií, on sám na podzim překvapivě skončil v Senátu. Mnozí přitom jeho pokračování ve funkci brali jako skoro hotovou věc. Ve volbách se ale překvapivě nedostal ani do druhého kola, což veřejnosti vysvětlil tím, že jeho voliči nepřišli k volbám. Po dlouhých letech tak nastává čas, kdy doyen olomoucké politiky není v žádné významné veřejné funkci.

1. místo - Josef Augustin

Prostějovským poraženým letošního roku je bezesporu advokát a normalizační komunistický politik Josef Augustin. Už před lety vyšlo najevo, že krátil daně, čímž státu způsobil statisícovou škodu. Letos byl Policií obviněn znovu a tentokrát došla trpělivost i jeho koaličním partnerům z řad ČSSD a hnutí Pévéčko, kteří jej zbavili celé řady funkcí, mimo jiné skončil i jako prostějovský radní. Zůstává řadovým zastupitelem a stále vykonává advokátní praxi.

Jakub Čech, Vlastimil Blaťák

Další články