Lanýžové degustační menu

POMŮŽE DĚTEM Olomoučtí přírodovědci vymysleli další hru pro nevidomé

Olomoučtí přírodovědci vymysleli další hru pro nevidomé

foto: PřF UP

05. 06. 2024 - 12:27

Olomouc – Novou hmatovou hru, která pomůže nevidomým a slabozrakým dětem pochopit geometrické tvary a také proniknout do tajů abecedy, vytvořili odborníci z katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Jedná se o třetí hmatovou hru, kterou olomoučtí přírodovědci přivedli na svět. Skládačka je vyráběna pomocí 3D tiskáren.

Herní sada se skládá z 12 modulů různých tvarů. Hrací prvky mají základní barvy spektra – od jasně červené po klidnou modrou a tajemnou fialovou. Na jedné straně jsou opatřeny povrchem, který může hráč díky reliéfní struktuře cítit a pomocí hmatu prozkoumat. Barvy jsou uvedeny v Braillově písmu. „Naše hra je skvělá tím, že spojuje zábavu s učením. Rozvíjí znalosti českého jazyka, přírodních věd i matematiky, a to včetně geometrie. Podporuje rozvoj matematické, jazykové a čtenářské gramotnosti,“ uvedla Jana Slezáková, která se na vývoji podílela.

Děti pomocí hry mohou rozvíjet své zrakové vnímání a zrakovou paměť, což je podle Slezákové ideální způsob, jak posílit jejich mentální schopnosti. „Hra také podporuje jazykové a řečové dovednosti. Barevné moduly pomáhají hráčům pojmenovat geometrické útvary, porozumět abecedě, uvědomit si pojmy hladký a drsný či třídit, řadit a počítat předměty,“ dodala.

Hra je zaměřena především na děti mladšího školního věku, může však sloužit dětem různé znalostní úrovně a věkové kategorie. Hra díky manipulaci s drobnými geometrickými útvary rozvíjí jemnou motoriku. Děti tak mohou trénovat správné úchopy a hmatové vnímání. Tyto dovednosti jsou velmi důležité u nevidomých dětí při prostorové orientaci a získávání informací o okolním světě.

Minulý rok představili experti z olomoucké přírody hmatové trojúhelníkové domino, podporující logické myšlení, prostorovou představivost, postřeh i zručnost. Hra měla úspěch u malých i velkých, ať už s vadami zraku, nebo bez nich.

 

Další články