Zde může být vaše reklama.

NÁVRAT DO HISTORIE Hrad Hluboký v Hlubočkách znovu ožije

Hrad Hluboký v Hlubočkách znovu ožije

foto: pixabay.com

23. 05. 2024 - 10:13

Hlubočky - Věděli jste, že kousek za Olomoucí, v údolí řeky Bystřice v obci Hlubočky, stál od roku 1340 hrad Hluboký? A že se tam dokonce našla kostra v brnění a stále tam leží pozůstatky hradního zdiva? Zajímá vás, jak v těchto místech naši předci razili mince, psali husím brkem, malovali štíty, vyráběli krajky, hudební nástroje nebo co se odehrávalo v tajuplné laboratoři alchymistů? Přijďte v sobotu 25. května od 10 hodin na akci nazvanou Řemesla pod hradem Hluboký a dozvíte se zajímavosti, které vám ve škole určitě neřekli!

Na místě s bohatou historií najdete celý den stánky s různými tradičními a netradičními řemesly. Připravena je šifrovací hra, dětský koutek, výroba hraček ze sena a návštěvníky, kteří přijdou v dobovém kostýmu, čeká odměna! Chybět nebudou ani projížďky na koních, obří kuličková dráha, stavba středověkého hradu z tisíce kostek, historický fotokoutek, malé rytířské turnaje i utkání princezen. 

 

Chceme veřejnost seznámit s historií místa, která je dnes už zapomenuta, respektive vyskytuje se jen v archivech a spisech historiků. A zároveň ukázat, že šikovní lidé v oblasti žili už před staletími a žijí i dnes,“ pozvala na akci organizátorka Blanka Krausová. Dodala, že v lokalitě by iniciátoři akce chtěli v budoucnu postavit repliku hradu v podobě dětského hřiště a pravidelně se tam setkávat. Program, který je zdarma, zajišťují členové spolku Geniátor, skauti z Velké Bystřice a Hluboček, restaurátorství Ruček a další. Setkání podpořila obec Hlubočky a také Olomoucký kraj.

Další články