Zde může být vaše reklama.

"Naše Liška B. je jiná, než na kterou jsou diváci zvyklí"

"Naše Liška B. je jiná, než na kterou jsou diváci zvyklí"

foto: Moravské divadlo Olomouc

10. 02. 2024 - 14:49

V druhé půlce ledna měla v Moravském divadle premiéru inscenace Miroslava Krobota Liška B. Vznikla na motivy legendární Těsnohlídkovi Bystroušky. Dílo charakterizuje pokora před vesmírným plynutím času i hluboké vcítění se do duší zvířat a lidí. To činí z tohoto díla ideální předlohu pro osobité umělecké vyjádření, které je právě režisérovi Krobotovi vlastní. O spolupráci s ním a hlavně o samotném představení se nám v rozhovoru rozpovídala představitelka hlavní role talentovaná herečka Kristína Herz.  

Jak byste lidem, kteří neznají Těsnohlídkovu předlohu, krátce představila příběh představení? 

Příběh vypráví o setkání Lišky a Revírníka.  O jejich vztahu, kde se potkává staří a mládí, o touze po svobodě a nepolapitelnosti.

Vystupujte v hlavní roli, ztělesňujete postavu Lišky, jak se Vám hraje? 

Je to nádherná a zároveň složitá role. Naše liška je víc člověčí než liščí. Je pro mě pořád neuchopitelná a taky přede mnou samotnou někdy utíká. Pořád ji objevuju a zkoumám, kolik možností jako taková má. Ve hře je krásně ukázaná liščí dětskost, dospívání a nakonec proměna v dospělou lišku. Pro mě bylo asi nejnáročnější ve 28letech uchopit tu nejmenší (smích).

Jak se Vám spolupracovalo s M. Krobotem, který je znám svým originálním přístupem? Téma mu dává hodně prostoru se vyžít.

Mirek Krobot je úžasný nejen režisér, herec, ale i člověk. Byl k nám velmi laskavý, vstřícný a pokorný. Všichni jsme z toho zkoušení byli nadšení, práce s ním přinesla do souboru nový vítr, zkušenosti, inspiraci a myslím že nikdy jsme se tak netěšili na herecké připomínky tak jako s ním. Lišku Bystroušku chtěl režírovat už dlouho a pro nás je pocta že si vybral právě náš soubor a využil tak nejen herecké ale i pěvecké a hudební dovednosti. Naše Liška B. je jiná, než na kterou jsou diváci zvyklí, tak vás určitě zvu do divadla.

Pozn. redace: dalšími reprízy jsou plánovány např. 14.2.,8.3., tak si nenechte představení ujít!

Další články