V Telegraph Gallery představují nejnovější díla Zbyňka Sedleckého
Telegraph Gallery vystavuje nejnovější obrazy Zbyňka Sedleckého z let 2022 a 2023. Výstavu s názvem…
11. 04. 2019 - 11:59
Olomouc - Originálním způsobem se studenti katedry dějin umění filozofické fakulty rozhodli připomenout osudy jednoho z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě – kostela svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě u Libavé. Chrám, který se v 50. letech stal součástí vojenského výcvikového prostoru, zničily armády bývalého socialistického bloku. Studenti jej nyní představí na fotografické výstavě s názvem Anna, Karel, Dmitrij. Světice, biskup a voják v poutním kostele.
„Expozice nabídne dvanáct fotografií z roku 1941, které dokládají původní bohatou výzdobu kostela, a dvanáct snímků z roku 2019, jež přesně podle těch historických nafotili studenti katedry dějin umění. Nabízíme tak emocionálně silnou konfrontaci, poukazující na uměleckou a historickou hodnotu kostela,“ uvedla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění filozofické fakulty.
Kostel sv. Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě patřil k významným poutním místům na Moravě. Zázračně nalezené a legendami opředené sošce svaté Anny tam po staletí přicházela vzdát úctu procesí poutníků. Jejich dary pak v letech 1682–1688 umožnily zbudovat nový barokní kostel, jehož výstavbu inicioval olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna.
Osud chrámu zásadně ovlivnila druhá světová válka, po jejímž skončení bylo z těchto míst odsunuto původní německé obyvatelstvo. Kostel se stal součástí nového vojenského výcvikového prostoru Libavá a na jeho zkáze se nejvíce podepsal pobyt spojeneckých armád po sovětské okupaci země. V roce 1969 vojáci odstřelili budovu tamního kláštera, stejný osud měl potkat i chátrající kostel, z něhož se již dříve podařilo přesunout alespoň některá díla do jiných lokalit.
Součástí expozice bude i mapa připravená studenty rusistiky filozofické fakulty. „Zaznačili v ní lokality, z nichž pocházeli vojáci, kteří na zdech kostela zanechali nápisy. Našim cílem je prezentovat aktuální neutěšený stav této památky. Zároveň chceme iniciovat diskuzi o koncepci její obnovy a nedávných zásazích,“ dodala vedoucí katedry dějin umění.
Výstava je součástí stejnojmenného projektu, jehož cílem je prostřednictvím série doprovodných akcí upozornit na tuto jedinečnou památku. Návštěvníci expozice získají informace o historii, výzdobě a umělecké koncepci této stavby, které nejenže doplní, ale i blíže objasní problematiku poutního kostela.
Zájemci, kteří se pak budou chtít podívat do kostela, se mohou zúčastnit akce Bílý kámen. Koná se vždy 1. května. V tento den se už tradičně otevírá Vojenský újezd Libavá a studenti katedry dějin umění a slavistiky budou příchozí seznamovat s kostelem a jeho významem přímo na místě.
Vernisáž expozice se za přítomnosti arcibiskupa Jana Graubnera uskuteční 17. dubna od 17 hodin v prvním patře Uměleckého centra UP. Výstava potrvá do 3. května. K vidění je od pondělí do pátku vždy v době od 7 do 22 hodin.
-age-
Telegraph Gallery vystavuje nejnovější obrazy Zbyňka Sedleckého z let 2022 a 2023. Výstavu s názvem…
Nejen pro děti byla lednová zpráva o havarijním stavu výstavního sálu Vlastivědného muzea Olomouc…
Jeden z nejoriginálnějších mladých českých umělců, sochař Jan Dostál, dnes otevřel svoji zatím…
Jak souvisí František Kupka a Jan Zrzavý s pop-artem nebo performativním uměním? Nejen na tuto…
Jan Poupě, jehož výstava už brzy obsadí prostory olomoucké Telegraph Gallery, si na tuzemské scéně…
Století charitního díla na Moravě (1922/1992/2022), tak se jmenuje výstava fotografií Jindřicha…