Zde může být vaše reklama.

Moravské divadlo chystá česko-ukrajinský baletní galavečer

Moravské divadlo chystá česko-ukrajinský baletní galavečer

foto: Moravské divadlo Olomouc

25. 03. 2022 - 08:37

Členové Kyjevského městského baletu našli útočiště Moravského divadla Olomouc. Pohnutá doba ale znamená i příležitosti a olomoucké divadlo tak bude hostit jejich historicky první vystoupení v České republice. Mimořádný projekt se odehraje ve středu 30. března od 20 hodin. Výtěžek z celé akce poputuje kyjevskému souboru.

Soubor, který se kvůli dění na Ukrajině nemohl vrátit do domoviny ze svého evropského turné, našel útočiště v Moravském divadle Olomouc díky vedení, které mu nabídlo umělecký azyl i možnost trénovat a zkoušet v centru města.

Zároveň vznikl nápad uspořádat na olomouckém jevišti česko-ukrajinský galavečer. První tanečníci dorazili už v polovině minulého týdne, kompletní soubor včetně zakladatele a uměleckého šéfa Ivana Kozlova by měl do Olomouce dorazit do konce týdne.

„Téměř okamžitě jsme rozběhli jednání o vystoupení Kyjevského městského baletu před naším publikem. Myšlenkou byli nadšeni a pak už jen bylo potřeba dohodnout se na podobě programu a najít v nabitém repertoáru našeho divadla vhodný termín. Jsme moc rádi, že do bohatého seznamu evropských měst, ve kterých Kyjevský balet vystupoval, se brzy přidá Česká republika,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Jsme pyšní na to, že se v Olomouci můžeme prezentovat. Bude to historicky první vystoupení Kyjevského městského baletu v České republice,“ doplnil umělecký šéf Ivan Kozlov.

Program galavečera nabídne nejen vystoupení kyjevských tanečníků, na jevišti Moravského divadla se představí také domácí soubor a rovněž hosté z Národního divadla Brno, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo v tak krátkém čase připravit galavečer. Oslovil jsem šéfy baletních souborů napříč republikou a jsem velmi potěšen, že souhlasili s účastí svých sólistů,“ sdělil Jan Fousek, umělecký šéf baletu Moravského divadla.

Milovníci tanečního umění se mohou těšit na ukázky z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Bajadéra, Coppélia, Paquita i ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna. Za Kyjevský městský balet se představí Diana Potapenko, Ilona Moskalenko, Konstantin Palienko, Olga Posternak či Volodymyr Bukliev. Těšit se můžeme také na první sólistku baletu Národního divadla Brno Eriko Wakizono a její kolegy Roberta Hylanda, Emilii Vuorio či Arthura Abrama. Z Národního divadla moravskoslezského Ostrava se do programu zapojí sólisté Laura Moreno Gasulla, Rei Masatomi, Brittany Haws nebo Alessio Corallo a z plzeňského divadla do Olomouce zavítají Victoria Roemer a Karel Audy. Domácí soubor pak budou reprezentovat Emily-Joy Smith, Yuki Beppu, Sawa Shiratsuki, Sergio Méndez Romero, Hirofumi Kitazume a další.

Vstupenky na speciální galavečer jsou v prodeji na pokladně a na webu Moravského divadla v cenovém rozpětí od 300 do 1500 korun.

Další články