Zde může být vaše reklama.

Derniéry v červnu Loučí se Evžen Oněgin, strýc Pepin i Orfeus z operety

Loučí se Evžen Oněgin, strýc Pepin i Orfeus z operety

foto: moravskedivadlo.cz

06. 06. 2022 - 12:55

V závěru divadelní sezony se s jevištěm Moravského divadla rozloučí trojice inscenací. Derniéru bude mít adaptace slavného veršovaného románu Evžen Oněgin, upovídaného strýce Pepina a další hrdiny Postřižin čeká rozlučka pod širým nebem a zbystřit by měli i příznivci operetního žánru, protože posledního uvedení se dočká Orfeus v podsvětí. Vstupenky na představení jsou v prodeji v pokladně a na webu Moravského divadla.

V pondělí 6. června v 19 hodin se na jevišti naposledy setkají smysl života hledající Evžen Oněgin a nešťastně zamilovaná Taťána Larinová, hrdinové vrcholného díla Alexandra Sergejeviče Puškina. Se souborem činohry inscenaci nastudoval umělecký šéf polské scény Těšínského divadla Bogdan Kokotek. „Puškinovo dílo je pro mě pořád velmi aktuální. Hlavní hrdina hledá nějaké poznání a nenalézá ho. Kvůli tomuto až faustovskému hledání není schopen uvidět a docenit to, co by smyslem jeho života být mohlo, není schopen postřehnout, vidět lásku. Všichni jsme v pohybu, máme pocit, že musíme za život všechno poznat a zkusit, všeho docílit, a proto občas nevidíme věci nejdůležitější. Když pak Oněgin zjistí, že našel to důležité, je už pro něj pozdě,“ upozornil režisér. V titulní roli se představí Jan Ťoupalík, Taťánu si zahraje Natálie Tichánková. „Postava Taťány byla mou srdcovou záležitostí. Jednak bylo úchvatné si každé představení naplno prožít její příběh, a druhak jsem Puškinova Oněgina už od školy milovala. Zajímavé bylo pozorovat, jak se s každou reprízou tato postava ve mě prohlubovala. Jsem vděčná, že jsem si mohla zahrát tak silnou ženskou postavu. Přijďte se s námi naposledy přenést do srdcervoucího příběhu, který vás nejen pohltí libozvučností veršů, ale i notoricky známým vztahem Taťány a Oněgina,“ uvedla Tichánková

O dva dny později, tedy ve středu 8. června, se pak rozloučíme s adaptací Hrabalových Postřižin, a to dokonce pod širým nebem – představení se totiž uskuteční na letní scéně na Výstavišti Flora. I ti, kteří dobře znají populární filmovou adaptaci Jiřího Menzela, by si divadelní ztvárnění neměli nechat ujít. Inscenace, kterou se souborem činohry připravil Petr Novotný, totiž obsahuje řadu scén, které ve filmu chyběly, a navíc má eso v rukávu v podobě upovídaného strýce Pepina. Dnes už legendární postavu hraje v olomoucké inscenaci žena! Náročnou úlohu přijala členka činohry Vendula Nováková. „Já se zprvu hodně vylekala a docela dlouho mi trvalo, než jsem to sama v sobě přijala. Pepin, to byla obrovská výzva a stále je, ale je na čase, aby šel zase do jiných Postřižin. Nezdá se to, ale jsou to vždycky docela nervy hrát takhle náročnou textovou roli. Těším se, až se mi uvolní kapacita pro další role. Bylo to krásné a stačilo,“ shrnula s úsměvem Nováková. Poslední repríza Postřižin začíná v 19.30 hodin a předchází jí dramaturgický úvod v 18:45 hodin.

Po více než dvou letech od premiéry se s jevištěm rozloučí hudební parodie antické legendy o Orfeovi a Eurydice. Inscenaci slavné operety Jacquese Offenabacha Orfeus v podsvětí nastudoval soubor opery a operety Moravského divadla s režisérem Oldřichem Křížem, který francouzského skladatele označuje za génia. „Jeho invence a doslova gejzíry hudebních motivů jsou neuvěřitelné, a dalo by se říct, skoro nevyčerpatelné,“ popsal. Postavu Orfea ztvární Jakub Rousek. „Tuhle roli jsem měl rád, a vůbec celou inscenaci. Orfeus mě po herecké stránce moc bavil. Všechny srdečně zvu na derniéru a pojďme si to naposledy všichni užít,“ pozval Rousek. Poslední představení je na programu v úterý 21. června v 19 hodin.

Další články