Zde může být vaše reklama.

ANKETA ANKETA: Plechový plot kolem barokní památky UNESCO?

ANKETA: Plechový plot kolem barokní památky UNESCO?

foto: Michal Folta

18. 04. 2024 - 08:30

Minulý týden začala dlouho avizovaná oprava prvotřídní olomoucké památky, Sloupu Nejsvětější Trojice. Olomoučané počítali s lešením, leckoho ale překvapila plechová ohrada okolo barokního unikátu, chráněného UNESCO.

Anketní otázka zní: Umíte si představit, že plechový plot okolo Sloupu Nejsvětější Trojice bude stát skoro tři roky?

 

Dominika Kovaříková, zastupitelka, SPOLU/ TOP 09: Vaše otázka mi vzala veškeré iluze o tom, že to, co v posledních dnech kolem Sloupu Nejsvětější Trojice vyrostlo, není jen nějaké přechodné řešení, a že za ním není skryto něco, co má být k úžasu všech v nejbližších dnech odhaleno. Naivně jsem doufala, že ta plechová ohrada je jen velmi dočasným řešením a že ve 21. století už snad máme možnosti a způsoby, jak opravovat památku UNESCO tak, aby její ohrazení po dobu opravy odpovídalo jejímu významu. Pokud to tak není, tak jsem diplomaticky řečeno velmi zklamaná.

Pavel Jelínek, zastupitel, SPD: Sloup Nejsvětější Trojice je významnou památkou v našem městě. Vše však stárne a podléhá zubu času. Tak i tato významná památka zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO není výjimkou. Je velmi důležité, aby proběhly opravy a konzervační práce na této památce. Co je však také důležité je skutečnost, že tato památka láká do našeho města velký počet turistů. Bylo by velmi nezodpovědné tyto turisty o pohled na tuto památku úplně ošidit. Za náš klub zastupitelů SPD požadujeme, aby na ohrazení této památky byly buď umístěny kvalitní reprodukce sloupu a samotná ohrada byla použita pouze na opravdu nezbytnou dobu nebo vyměněna, pokud to bude vůbec bezpečnost vyžadovat, ohradou z drátěných sítí, které nezamezí pohledu na památku.

Viktor Tichák, náměstek primátora, Piráti: Pečovat o kulturní dědictví je naší prioritou a věřím, že čas rychle uteče, lešení i plot budou pryč a sloup bude jako nový. Pracujeme ale v rámci technických možností na intervencích jak na plotě, tak na lešení v době oprav. Ve spolupráci s Muzeem umění, památkáři, oddělením marketingu a dalšími se budeme snažit tyto plochy využít pro informace, fotografie či umělecká díla. Nic ale samozřejmě plně nenahradí památku samotnou, rekonstrukci proto budeme muset vydržet a věřím, že odhalení pak bude o to radostnější, stejně jako například v případě rekonstrukce Červeného kostela.

Marek Zelenka, STAN: Plechový plot na tom místě neměl stát ani den. Vzhledem k tomu, že jde o nejvýznamnější a nejhodnotnější místo v Olomouci, je ostuda, že jej tam vůbec někdo dovezl. Ovšem dle smlouvy s dodavatelem má město přesně to, co si objednalo. Jedinou podmínkou k estetice oplocení bylo, že na oplocení nesmí být reklama. To je sice fajn, ale vzhledem k tomu, že je to na nejvýznamnějším náměstí, je to celkem málo. Zaznamenal jsem, že si toho již rada města všimla a bude se snažit to řešit. Škoda, že případná změna k lepšímu bude patrně něco stát a nebyla zahrnuta již v těch 30 milionech korun, které má oprava sloupu stát.

Jan Holpuch, zastupitel, SPOLU/ODS: Pro kontext: v centru se už několik let nedá během vánočních trhů umístit kluziště. Z důvodu nesouhlasu památkářů. Na Horním náměstí nemůžou být z téhož důvodu (už nikdy) stromy. Podle pravidelných monitorovacích zpráv, které památkáři posílají na Ministerstvo kultury a na Unesco, je Čestný sloup Nejsvětější Trojice přímo ohrožen zamýšlenou stavbou Šantovka Tower. Hrozí nenávratná devastace.

A teď někdo na Horní náměstí „prdne“ staveniště, zjevně aniž by se příliš trápil jeho rozměry anebo umístěním. Památku zapsanou na Seznamu světového dědictví obšancoval plechovou ohradou. Podle některých zpráv se brzo dočkáme ještě maringotky s kadibudkou.

Pan primátor musí okamžitě jednat. S památkáři není žádná sranda a jejich pomsta bude (v logice výše uvedených příkladů) strašná.

 

 

Další články